lokacija: Varivode se nalaze desetak kilometara jugozapadno od Kistanja u Bukovici. Danas pripadaju Općini Kistanje, dok su do 1991. pripadale Općini Knin. Prema popisu stanovnika iz 1991. Varivode su imale 477 stanovnika, i svi su stanovnici bili Srbi. Prema popisu iz 2011. Varivode imaju 124 stanovnika, a iako podaci o nacionalnoj strukturi još nisu dostupni, može se tvrditi da veliku većinu današnjih stanovnika također čine Srbi.
vrijeme: 28. septembra 1995.
opis zločina: 28. septembra 1995., gotovo dva mjeseca nakon završetka VA Oluja, nekoliko pripadnika hrvatskih vojnih i policijskih snaga došli su u noćnim satima u selo Varivode i vatrenim oružjem ubili devetoro civila. Sva ubojstva počinjena su u dvorištima i kućama ubijenih, na mjestima gdje su se zatekli. Sve su žrtve bili Srbi starije životne dobi.
žrtve:
- Dušan Dukić (59)
- Špiro Berić (55)
- Jovo Berić (75)
- Jovan Berić (56)
- Radivoj Berić (69)
- Marija Berić (69)
- Milka Berić (67)
- Marko Berić (82)
- Mirko Pokrajac (84)
informacije o ekshumaciji i identifikaciji žrtava: Sva tijela ubijenih pokupljena su i sahranjena u masovnu grobnicu u Kninu, a osim vanjskog pregleda na njima nikada nije obavljena obdukcija. 2001. godine ekshumirana su sva tijela koja su se nalazila na gradskom groblju u Kninu i nakon identifikacije predana porodicama.
pravosudne konzekvence: Za ovaj zločin sumnjičilo se šestoricu pripadnika hrvatskih redarstvenih snaga, no nakon postupka pred Županijskim sudom u Zadru te ponovljenog suđenja na Županijskom sudu u Šibeniku, optuženici su oslobođeni krivnje, čime je istraga vraćena na početak i to protiv nepoznatih počinitelja. Ni deset godina nakon završenog kaznenog postupka pred šibenskim sudom nema novih saznanja te progona počinitelja odogovornih za zločin u Varivodama. Jovan Berić i njegove sestre pokrenuli su sudske postupke tražeći odštetu na ime usmrćenih roditelja. 18. januara 2012. Vrhovni sud RH donosi rješenje u kojem se navodi da se revizija tužitelja prihvaća i temeljem toga ukidaju se presude sudova u Šibeniku i Kninu te se predmet vraća na ponovno suđenje. U navedenom rješenju, Vrhovni sud smatra da je smrt Radivoja i Marije Berić uzrokovana terorističkim aktom, tj. aktom nasilja izvršenim iz političkih pobuda s ciljem izazivanja straha, užasa i osjećaja osobne nesigurnosti građana. Temeljem toga Republika Hrvatska je odgovorna i to po načelima društvene solidarnosti, ravnomjernog snošenja javnog tereta te pravičnog i brzog obeštećenja. U presedanskom rješenju Vrhovnog suda, obitelji žrtava se daje pravo na naknadu štete, neovisno o tome što počinitelj zločina nije utvrđen, kazneno progonjen ili oglašen krivim. Na Općinskom sudu u Kninu, 23. januara 2013., sutkinja Ana Jelač-Pecirep, predsjednica Općinskog suda objavila je presudu u građanskoj parnici/predmetu tužitelja Jovana Berića i dr. v. RH, i to u ponovljenom suđenju temeljem odluke Vrhovnog suda RH iz siječnja 2012. Temeljem spomenute presude Hrvatska mora isplatiti odštetu u iznosu od 540.000 kuna djeci Radivoja i Marije Berić, ubijenih u selu Varivode.