Omladinska mreža Srba u Hrvatskoj (oMreža) osnovana je krajem 2013. godine kao volonterska omladinska inicijativa s ciljem animiranja i ohrabrivanja mladih ljudi u tome da se aktivnije počnu baviti društvom koje ih okružuje, kako bi svoje potencijale iskoristili za opći prosperitet.
Početkom 2018. godine oMreža pridružila se SNV-u, gdje funkcionira kao samostalna i zasebna jedinica koja se bavi mladim osobama i jačanjem njihove uključenosti u političke, privredne, socijalne, kulturne i društvene tokove.
U sklopu svojih redovnih aktivnosti oMreža daje preporuke mladim ljudima za zapošljavanje, učestvovanje u seminarima i edukacijama, organizira studijska putovanja po zemlji i inozemstvu, tribine, parlaonice, druženja i tečajeve jezika, bavi se socijalno-humanitarnim radom, piše projekte namijenjene mladima te na svojoj Facebook stranici redovito informira ciljanu populaciju o događanjima u srpskoj zajednici te o mogućnostima zapošljavanja i o aktivnostima Mreže.
2017. godine oMreža počela je razvijati koncept “radnih akcija” – volonterskih, angažiranih, lokalno orijentiranih akcija čiji su ciljevi višestruki. Osnovni je cilj senzibilizirati mlade ljude za probleme pojedine lokalne zajednice, upoznati ih s uvjetima života Srba u ekonomski i demografski zapostavljenim područjima te ih potaknuti da se uključe i daju vlastiti doprinos. Značajno je također i nastojanje da se i sama lokalna zajednica potakne na angažman u čuvanju važnih svjetovnih i sakralnih objekata te na solidarnost i brigu za članove zajednice koji su sami, stari, nemoćni i u nepovoljnijoj situaciji. Konačno, cilj je radnih akcija i ono što je zapravo njihov neposredan učinak – briga za ljude, objekte, tragove postojanja Srba na određenom području.
oMreža intenzivno surađuje s organizacijama Youth of European Nationalities (YEN) i Conference of European Churches (CEC). Ta suradnja rezultirala je sudjelovanjem u nekoliko internacionalnih projekata: u inicijativi “Minority SafePack”, u projektima “Crossing Rivers”, Minority Messengers, “Step Up!”, “Standing up for minority rights” itd.
Zajednički rad omogućio je mladim Srbima iz Hrvatske i upoznavanje brojnih drugih europskih država: Belgije, Nizozemske, Francuske, Rumunjske, Švicarske, Italije, Njemačke, Danske, Poljske, Češke, Mađarske, Crna Gora, Srbija.
oMrežu čini radni tim koji broji do 10 osoba, a njihova je uloga da vode, organiziraju i iniciraju projekte i akcije.